Despre noi

Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu”, înființată în clădirea fostului Liceu Industrial Caracal în anul 1986, este situată în cel mai mare cartier de locuințe al municipiului Caracal, cartierul „Horea, Cloșca și Crișan”, în partea de sud-est a orașului.

În prezent unitatea funcționează cu câte 3 și 4 clase pe fiecare nivel de studii la care se adaugă grupele de grădiniță cu program prelungit ce funcționează într-o clădire situată în apropierea școlii, pe strada Aleea Creșei, nr. 1.

Programul elevilor din ciclul primar este în intervalul orar 8.00-13.00, iar programul elevilor din ciclul gimnazial este atât dimineața (între orele 8.00-14.00) cât și după-amiază între orele 13.00-19.00.

Școala dispune de un număr de 28 de săli de clasă, cabinete și laboratoare din care amintim:.

• 1 laborator de biologie
  • 2 laboratoare de informatică
  • 1 laborator de muzică
  • 1 cabinet profesor itinerant
  • 1 cabinet psihologie
  • aparatura IT
  • videoproiectoare
  • copiatoare
  • internet
  • punct de lucru cabinet medical
  • sală de mese pentru elevii din ciclul primar de la alternativa „step by step” sau „after school”.

Școala are în dotare:

• aparatura IT
  • videoproiectoare
  • copiatoare
  • internet

Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 este dotată cu mobilier specific copiilor preșcolari, în incinta acesteia existând bucătărie și cantină.

În dotarea grădiniței regăsim:

• televizor modern pentru derularea unor programe specifice
  • jocuri intreractive
  • jucării pentru toate vârstele de preșcolari

De asemenea în sezonul cald unitatea dispune de un loc de joacă exterior amenajat în curtea grădiniței.

Atât școala cât și grădinița au tâmplărie din PVC, în sălile de curs există parchet laminat, băile sunt placate cu gresie și faianță, holurile fiind prevăzute cu mozaic.

Cele două clădiri dispun de centrale termice proprii, pe gaze. Atât în incinta școlii cât și în a grădiniței sunt amplasate camere de supraveghere video, unitatea dispunând de pază proprie.

Școala este dotată cu o sală de sport modernă în care regăsim un teren de handbal/baschet/tenis și mai multe săli de gimnastică, forță, tenis de masă, etc.

În exterior unitatea este dotată cu un teren de bitum, loc de recreere în pauze și spațiu verde.

De asemenea dispunem de 4 ieșiri de urgență, semnalizate corespunzător.