Resurse materiale

Școala dispune de un număr de 28 de săli de clasă, cabinete și laboratoare din care amintim:.

• 1 laborator de biologie
  • 2 laboratoare de informatică
  • 1 laborator de muzică
  • 1 cabinet profesor itinerant
  • 1 cabinet psihologie
  • aparatura IT
  • videoproiectoare
  • copiatoare
  • internet
  • punct de lucru cabinet medical
  • sală de mese pentru elevii din ciclul primar de la alternativa „step by step” sau „after school”.

Școala are în dotare:

• aparatura IT
  • videoproiectoare
  • copiatoare
  • internet

Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 este dotată cu mobilier specific copiilor preșcolari, în incinta acesteia existând bucătărie și cantină.

În dotarea grădiniței regăsim:

• televizor modern pentru derularea unor programe specifice
  • jocuri intreractive
  • jucării pentru toate vârstele de preșcolari

De asemenea în sezonul cald unitatea dispune de un loc de joacă exterior amenajat în curtea grădiniței.

Atât școala cât și grădinița au tâmplărie din PVC, în sălile de curs există parchet laminat, băile sunt placate cu gresie și faianță, holurile fiind prevăzute cu mozaic.

Cele două clădiri dispun de centrale termice proprii, pe gaze. Atât în incinta școlii cât și în a grădiniței sunt amplasate camere de supraveghere video, unitatea dispunând de pază proprie.

Școala este dotată cu o sală de sport modernă în care regăsim un teren de handbal/baschet/tenis și mai multe săli de gimnastică, forță, tenis de masă, etc.

În exterior unitatea este dotată cu un teren de bitum, loc de recreere în pauze și spațiu verde.

De asemenea dispunem de 4 ieșiri de urgență, semnalizate corespunzător.